روغن ضدیخ

ضد یخ ( به انگلیسی antifreeze) ماده ای شیمیایی بوده که زمانی که با مخلوط شدن با مایع آب پایه نقطه انجماد محلول را کاهش می‌دهد.. این ماده در طیف وسیعی از تجهیزات مکانیکی در طی ماه های زمستان برای پیشگیری از یخ زدگی مایعات منتقل کننده گرما استفاده می‌شود. آنتی فریز ها به مایعاتی اطلاق میشوند که موتور را به طور اتوماتیک خنک می نمایند. هرچند ضدیخ در موارد دیگری همچون سیستم های خنک کننده(به عنوان خنک کننده ثانویه)، سیستم های تهویه هوا،واحدهای انرژی خورشیدی … به کار می‌رود.ضدیخ علاوه بر خاصیت ضد یخی، نقطه جوش را نیز بالاتر برده و از جوش آوردن ماشین در فصول گرم جلوگیری به عمل می‌آورد. همه آنچه که از ضدیخ باید بدانید

تاریخچه ضدیخ

محلول های ضد یخ در بسیاری از سیستم های انتقال گرما نقش ایفا می کنند.. اولین محلول های ضد یخ آب نمک و الکل بوده‌اند. آب نمک قیمت پایین، دسترسی بالا و همچنین کارایی مناسبی از نظر کاهش نقطه انجماد داراست.

الکل هم واجد ویژگی های فوق میباشد اما نقطه اشتعال پایینی دارد و به علت قابلیت اشتعال بالا در سال های اخیر کمتر مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از اتیلن گلایکول نیز اولین بار در سال ۱۹۲۵ معمول گشت.

همه آنچه که از ضدیخ باید بدانید

کاربردهای ضدیخ

  • جلوگیری از جوش آوردن:

بسیاری از افراد فکر می کنند که ضد یخ، تنها مختص استفاده در فصول سرد سال است مورد. اما این باور کاملاً غلط می باشد. در واقع ضد یخ، ضد جوش نیز محسوب می شود و در فصول گرم نیز می بایست در موتور خودرو حضور داشته باشد. در فصل تابستان گاهی دمای هوا می تواند تا بیش از ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز بالا رود. در این صورت لازم است ماده ای دمای موتور را کاهش دهد. ضد یخ می تواند با افزایش نقطه جوش، از جوش آوردن خودرو، جلوگیری کند.

  • پیشگیری از یخ زدگی:

همان طور که از نام این محصول شیمیایی پیداست، مهمترین مسئولیت ضد یخ جلوگیری از یخ زدگی است. اگر به قطعات موتور خودرو خود با دقت نگاه کنید، خواهید دید که اکثر قطعات از جنس فلز می باشند. حال اگر آبی که در موتور خودرو جریان دارد، به علت افزایش دما در فصول سرد سال، یخ بزند، می تواند مشکلات جدی و حاد در موتور خودرو بسازد. در واقع قادر است منجر به ترک برداشتن قطعات خودرو شود. افزودن مقادیری از ضد یخ، نقطه انجماد آب را کاهش می‌دهد.

  • حفاظت از قطعات فلزی:

یکی از وظایفی که ضد یخ ها در موتور خودرو دارند، محافظت از قطعات فلزی در برابر خوردگی واکسیداسیون است که بسیاری از افراد از وجود این ویژگی مهم مطلع نمی باشند.

در قطعات مختلف خودرو که آب در آن جریان دارد، ممکن است رسوباتی وجود داشته باشد. این رسوبات ممکن است در فعالیت اجزا ماشین تخلخل ایجاد اما ضد یخ می تواند نقش یک رسوب زدا را نیز ایفا کند.

مقالات پیشنهادی  ویژگی های روغن های بهران

فرمول انواع ضدیخ

ماده شیمیایی

فرمول مولکولی

غلظت در آب(درصد وزنی)

عدد CAS

کاهش نقطه انجماد (درجه سلسیوس)

کلسیم کلرید

CaCL۲

         ۳۲*

[۱۰۰۴۳-۵۲-۴]

۵۰-

کلسیم منیزیم استات

C۲H۴O۲

         ۳۲.۵*

[۷۶۱۲۳-۴۶-۱]

۲۸-

اتانول

C۲H۶O

۵۰

[۶۴-۱۷-۵]

۳۸-

اتیلن گلایکول

C۲H۶O۲

۵۰

[۱۰۷-۲۱-۱]

۲۲-

گلیسرول

C۳H۸O۳

۵۰

[۵۶-۸۱-۵]

۲۲-

متانول

CH۴O

۵۰

[۶۷-۵۶-۱]

۵۰-

پتاسیم استات

C۲H۴O۲K

۵۰

[۱۲۷-۰۸-۲]

۵۰-

پتاسیم کلرید

KCl

       ۱۳*

[۷۴۴۷-۴۰-۷]

۶.۵-

پروپیلن گلایکول

C۳H۸O۲

۵۰

[۵۷-۵۵-۶]

۳۲-

آب دریا

۱۰۰

۳-

سدیم کلرید

NaCl

         * ۲۳

[۷۶۴۷-۱۴-۵]

۲۱-

ساکارز

C۱۲H۲۲O۱۱

         * ۴۲

[۵۷-۵۰-۱]

۵-

اوره

CH۴N۲O

        *  ۴۴

[۵۷-۱۳-۶]

۱۸-

همه آنچه که از ضدیخ باید بدانید

بهترین ضد یخ ماشین

برای انتخاب بهترین ضد یخ ماشین در نظر داشتن نوع ماشین و شرایط دمایی مکانی که در آنجا هستید بسیار اهمیت دارد هرچه دما سرد تر باشد باید از موادی استفاده کرد که نقطه انجماد را بیشتر پایین می آورند و یا غلظت ضد یخ را نسبت به آب افزایش داد. همه آنچه که از ضدیخ باید بدانید

ویژگی های ضدیخی این مواد شیمیایی بسیار گسترده است .کاهش نقطه انجماد بستگی به دو عامل دارد اول ویژگی های شیمیایی خود ماده و دوم غلظت ماده شیمیایی در آب. وقتی ماده شیمیایی به آب اضافه میشود تا افزودن بعدی مواد ضدیخ به آب تقلیل نقطه انجماد افزایش میابد . ویژگی های خنک کنندگی ضدیخ ها موجب تغییراتی در نقطه ذوب نیز میگردد.ضدیخ

تفاوت انواع ضدیخ در چیست؟

اکثر خنک کننده از مواد شیمیایی پایه اتیلن گلیکول تشکیل شده است که می تواند سبز ، صورتی یا نارنجی باشند اما فرمول کلی آنها مشابه می‌باشد. آنچه باعث می شود ضدیخ/ خنک کننده ضدیخ ایساکو ، ضدیخ شیمانول ، ضدیخ فیروزگام  و ضدیخ پارس با یکدیگر متفاوت باشند مواد افزودنی و رنگی بوده که برای استفاده در انواع وسایل نقلیه با مسافت پیموده شده بالاتر فرآوری شده‌اند، در حالی که Original Green فرمول عمومی تری است که برای دهه ها در سراسر جهان از آن استفاده می‌کنند. همه آنچه که از ضدیخ باید بدانید

خرید و قیمت انواع محصولات و ضدیخ از سایت رامان اویل

برای اطلاع از قیمت ها و نحوه خرید با کارشناسان ما در رامان اویل در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *