روانکار صنعتی

روان کننده ماده ای برای کاهش اصطحلاک بین سطوح است. با گرمایی که بین دو طرف سطوح به وجود می آید ، اصطحکاک ایجاد می شود. روانکار صنعتی وظایفی از قبیل نگه داشتن قطعات از هم جدا در حال حرکت ، کاهش اصطکاک ، انتقال حرارت ، حمل آلاینده و باقیمانده ها ، انتقال قدرت ، محافظت در برابر سایش ، جلوگیری از خوردگی ، درزگیری برای رسانه های گازی ، توقف کردن خطر دود و آتش از اشیاء ، جلوگیری از زنگ زدگی را دارد.

روانکارهای صنعتی چیست ؟

صرف نظر از اینکه در چه صنعتی هستید ، اگر می خواهید شاهد پیشرفت شرکت خود باشید ، باید اطمینان حاصل کنید که تمام ماشین آلات شما به نفع شما عمل می کند و باعث افزایش بهره وری و سودآوری کلی عملیات شما می شود. باور کنید یا نه ، همه اینها را می توان با روانکار صنعت مناسب بدست آورد. انواع مختلفی از روان کننده های صنعتی در صنایع مختلف وجود دارد ، از جمله معادن ، ساخت و ساز ، دریایی ، کشاورزی ، جنگلداری ، تولید ، مواد غذایی و روان کننده های صنعتی خودرو. همه آنها ویژگی ها و مضخصات منحصر به فرد خود را دارند و بهتر است از مواردی استفاده کنید که الزامات خاص عملکرد تجاری شما را برآورده می کند.

روانکارهای صنعتی روغن ها ، مایعات ، گریس ها و سایر ترکیباتی هستند که اصطکاک ، اتصال ، سایش یا حذف رطوبت را کاهش می دهند. عملکرد اصلی آنها جابجایی سطوح جامد با یک لایه مایع است. در غیر این صورت از آنها برای اصلاح خواص سطح ، تنظیم دما و یا حذف آوار استفاده می شود. روان کننده ایده آل تماس جامد به جامد را به حداقل می رساند و هر میزان اصطکاکی را که در غیر این صورت مانع حرکت و سایش شود کاهش می دهد.

مزایای اصول روانکاری صنعتی چیست ؟

اگر می خواهید راندمان را افزایش داده و عملکرد ماشین آلات و تجهیزات صنعتی خود را افزایش دهید ، استفاده صحیح از روان کننده ها حیاتی است. مایعات مورد استفاده در کاربردهای صنعتی به منظور جلوگیری از هرگونه آسیب و یا مشکلات ناشی از خرابی ، طولانی شدن فواصل خدمات ، افزایش زمان کارکرد ماشین آلات ، افزایش بهره وری و اطمینان از قابلیت اطمینان عملیاتی بیشتر فرموله شده است. با انتخاب و خرید انواع روانکار صنعتی مناسب ، می توانید انتظار داشته باشید که بهره وری تجهیزات خود را به سطح بعدی برسانید و همچنین عملکرد آن را بهینه کنید. روان کننده ها همچنین برای محافظت طولانی مدت و جلوگیری از خرابی تجهیزات و خرابی مکانیکی ناشی از شرایط کاری شدید ، محیط های سخت ، دمای شدید ، بارهای سنگین و ضربه ای ، فشار بالا ، خوردگی و اکسیداسیون طراحی شده اند. با محافظت خوب از ماشین آلات خود در طول سال ، روان کننده ها زمان خرابی آن را کاهش می دهند و حتی عمر مفید آن را افزایش می دهند. داشتن تجهیزاتی که در تمام طول سال به درستی کار می کنند منجر به کاهش هزینه های عملیاتی و در نتیجه کاهش کل هزینه مالکیت (TCO) می شود. این امر منجر به افزایش بهره وری از عملیات شما ، سودآوری بیشتر و در نهایت رشد کسب و کار می شود. سایز مزایای اصول روانکاری صنعتی به شرح زیر می باشد :

 • کاهش اصطکاک
 • جداسازی سطحی
 • انتقال گرما
 • محافظت در برابر خوردگی و زنگ زدگی
 • محافظت در برابر سایش و پارگی
 • خواص درزگیر { مهر و موم = آب بندی }

  وظایف یک روانکار صنعتی چیست ؟

  • نقطه جوش بالا و نقطه انجماد پایین ( برای حفظ مایع در یک طیف گسترده ای از دما )
  • قدرت چسبندگی بالا
  • پایداری حرارتی
  • پایداری هیدرولیکی
  • جلوگیری از زنگ زدگی
  • مقاومت بالا در برابر اکسیداسیون

  به طور معمول روانکار صنعتی حاوی ۹۰% روغن پایه ( حاوی روغن نفتی و روغن های معدنی ) و کمتر از ۱۰% مواد افزودنی می باشند. روغن های گیاهی یا مایعات مصنوعی با پلی الفین با هیدروژن ، استرها ، سیلیکون و فلوئوروکربن ترکیب شده اند. مواد افزودنی که به روانکار صنعتی اضافه می شود باعث کاهش اصطحلاک ، افزایش غلظت ، مقاومت در برابر زنگ زدگی و خوردگی ، جلوگیری از خرابی و کهنگی می شود.

   

  مواد افزودنی اضافه شده به روانکار صنعتی :

  1. آنتی اکسیدان ها
  2. پاک کننده ها و معلق کننده ها
  3. مواد ضد ساییدگی
  4. مواد مذاب غیر فعال
  5. مواد پایین آورنده نقطه ریزش
  6. گروه روغن های پایه

  آشنایی با انواع روانکار صنعتی

  روان کننده های صنعتی را می توان بر اساس ویژگی ها و کاربردهای منحصر به فرد خود به دو دسته اصلی – گریس و روغن تقسیم کرد. هر زمان که متوجه نشتی شدید که باید آب بندی شود ، گریس ها باید روان کننده انتخابی شما باشند ، به ویژه اگر در محیطی با آلودگی بالا قرار داشته باشد ، زیرا برای کنترل نشت بسیار عالی هستند. همچنین استفاده از گریس راحت تر است و برای همه قطعات ماشین آلات و تجهیزات که دسترسی به آنها سخت است توصیه می شود. علاوه بر این ، گریس ها در مورد کاهش نویز ، کارکردن در شرایط شدید و روغن کاری ماشین های فرسوده بسیار عالی هستند.

  از طرف دیگر ، روغن ها زمانی عالی هستند که شما نیاز به روانکاری و خنک کردن ماشین آلات خود در همان زمان دارید. روغن ها دارای ویژگی منحصر به فرد انتقال حرارت هستند – گرما از یک بدنه روغن به بدن دیگر منتقل می شود و سپس از طریق مبدل حرارتی به بیرون پمپ می شود. علاوه بر این ، روغن ها راحت تر پاک می شوند و به راحتی به سطح فلز متخلخل نفوذ می کنند ، که باعث می شود یک برنامه بدون درز ایجاد شود.

  کاربرد روانکاری های صنعتی چیست :

  • خودروسازی
  • مهندسی
  • اتوماسیون
  • ساخت و ساز
  • فرآوری مواد غذایی
  • نفت و گاز
  • پزشکی

  هدف از روان کننده تعیین می کند که کدام مواد افزودنی باید به پایه اضافه شوند تا عملکرد مورد نظر خود را انجام دهند.

 • روغن های کمپرسور

  روغن های کمپرسور به طور هدفمند برای ارائه روانکاری فوق العاده و محافظت فوق العاده حتی در معرض دمای بالا معمولی برای کمپرسورهای هوا و پمپ های خلاء توسعه یافته اند. آنها طوری طراحی شده اند که از تجهیزات شما در برابر رسوب و لجن محافظت کرده و تمام قطعات دستگاه را بدون زحمت کار می کنند. روغن های کمپرسور ، روغن های بسیار پایداری محسوب می شوند که در صورت استفاده صحیح ، مدت زمان زیادی دوام می آورند و قادر به مقاومت در برابر نوسانات دما هستند. این روان کننده های صنعتی به دلیل خواص ضد زنگ و ضد کف ، ماشین آلات را در برابر تخریب ، آسیب و تولید فوم محافظت می کنند. برخی از انواع روانکارهای صنعتی شامل روغن های کمپرسور معدنی و روغنه ای کمپرسور مصنوعی است. هر دو می توانند دماهای بالا را تحمل کنند و روغنکاری فوق العاده ای را ارائه می دهند ، که برای تمام قطعات ماشین که اغلب در معرض بارهای سنگین هستند بسیار مهم است.

 • روغن های انتقال حرارت

  روغن های انتقال حرارت معمولا برای سیستم های گرمایش در صنایع مختلف مختلف مانند صنایع غذایی ، صنایع شیمیایی ، صنایع دارویی ، نساجی ، صنایع تولید پلاستیک و صنایع تولید لاستیک استفاده می شوند. آنها بسیار روان هستند و بنابراین ، محدوده عملکرد بسیار وسیعی دارند. روغن های انتقال حرارت که برای تحمل دمای بالا طراحی شده اند ، برای طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی ایده آل هستند. روغن های انتقال حرارت با محافظت در برابر زنگ زدگی ، خوردگی و اکسیداسیون ، عمر مفید سیستم های گرمایشی را افزایش داده و از هرگونه تخریب یا آسیب زودرس جلوگیری می کنند. این روغن ها دارای اکسیداسیون و ثبات حرارتی چشمگیر و همچنین پایداری هیدرولیتیک فوق العاده ای هستند که از تغییر شکل آنها پس از قرار گرفتن در معرض آب جلوگیری می کند.

  انواع روانکاری صنعتی : روغن های چرخ دهنده با فشار زیاد

  روغن های چرخ دهنده با فشار زیاد روغن های سنگینی هستند که در صنایع مختلف استفاده می شوند. ویژگی اصلی آنها توانایی آنها در کار در دماهای مختلف ، شرایط کاری و بارهای سنگین و همچنین عملکرد عالی حتی در صورت مواجهه با فشار شدید است. با توجه به این تنوع ، این روغن ها برای مصارف صنعتی سخت توصیه می شوند و بیشتر در صنایع دریایی ، کشاورزی ، معدن و ساختمان استفاده می شوند. روغن های دنده فشار قوی به عنوان روانکار صنعت به گونه ای طراحی شده اند که در برابر بارهای سنگین و شوک ها مقاومت کنند ، که آنها را به یک انتخاب عالی برای بلبرینگ هایی با بار زیاد که تحت فشار زیاد و دمای شدید کار می کنند تبدیل کرده است. علاوه بر این ، این روغن های برتر با پایداری حرارتی و اکسیداسیون عالی از ساییدگی و پارگی محافظت می کنند.

  روانکارهای فرآوری شده

  روغن های فرآوری شده طوری طراحی شده اند که در طیف وسیعی از شرایط کاری عالی عمل کنند و برای کارآمد نگه داشتن عملیات تجاری شما ضروری هستند. با توجه به ویژگیه ای منحصر به فرد آنها و همچنین نوع روغن های پایه و ترکیباتی که با آنها فرمولاسیون شده است ، توصیه می شود که این دسته از انواع روانکارهای صنعتی به عنوان نرم کننده های پلیمری مورد استفاده قرار گیرند و در تعداد بی شماری از محصولات مبتنی بر پلیمر استفاده شوند. این بیشتر به لاستیک های خودرو و محصولات فنی ساخته شده از لاستیک اشاره دارد که معمولا از روغن های فرآوری برای روانکاری استفاده می کنند. روغن های فرآوری به عنوان روانکاری صنعتی دارای مزایای زیادی هستند ، مانند روانکاری چشمگیر ، پایداری عالی ، عملکرد بی عیب ، حفاظت استثنایی و راندمان بالا. اگر می خواهید فرآیند تولید خود را بهینه کرده و از عملکرد خود حداکثر استفاده را ببرید ، آنها ضروری هستند.

  روغن های توربین

  روغن های توربین به عنوان عوامل روان کننده و خنک کننده برای انواع مختلف بیرینگ های توربین گاز ، بخار و آب استفاده می شوند. خواص آنها ، آنها را قادر می سازد تا بلبرینگ های توربین را ببندند ، بنابراین اطمینان حاصل می شود که عملکرد آنها کاملا ایمن و قابل اعتماد است. این روغن ها همچنین برای سیستم هایی که نیاز به اکسیداسیون ، زنگ زدگی و محافظت در برابر خوردگی دارند ، توصیه می شود ، بدین معنا که می توان از آنها حتی در شرایط سخت کار نیز استفاده کرد. روغن های توربین دارای خاصیت ضد سایش قابل توجهی هستند و می توانند عمر مفید ماشین آلات شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهند ، که هزینه های تعمیر و نگهداری شما را کاهش داده و قابلیت اطمینان و زمان کار تجهیزات را افزایش می دهد. این روغن ها به دلیل داشتن مواد اولیه بسیار با دوام ، پایدار و دارای ثبات شیمیایی و حرارتی فوق العاده ای هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *